Başkan Tekin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademik yıl açılışına katıldı.

Başkan Tekin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademik yıl açılışına katıldı.

Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı açılış törenine katıldı.

Başkan Tekin, Program Öncesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve  Bilecik Valisi Bilal Şentürk, ile kısa bir sohbet etti.


Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı açılış töreni, üniversite yerleşkesi içindeki Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, vali yardımcıları, 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, il ilçe ve belde belediye başkanları, kurum müdürleri, rektör yardımcıları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, üniversitenin 2019-2020 akademik yılının hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün itibarıyla 596 akademik ve 427 idari olmak üzere toplam bin 23 personel ile üniversitemiz şehrimize ve ülkemize hizmet vermektedir" dedi.

 


Açılış konuşması yapan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, bugün üniversitelerine 26 yeni program ve bölüme ilk kez öğrenci almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Taş, "Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde iki, İslami İlimler Fakültesi ikinci öğretim, Sağlık Bilimleri Fakültemizde iki, Merkez MYO'da yedi, Sağlık Hizmetleri MYO'da üç, Bozüyük MYO'da 1, Söğüt MYO'da üç, Pazaryeri MYO'da bir, Osmaneli MYO'da ü., Gölpazarı MYO'da üç olmak üzere toplam 26 yeni program ve bölüm ilk kez 2019-2020 eğitim-öğretim yılına merhaba demişlerdir. Bu program ve bölümler içerisinde özellikle merkez MYO'daki Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Türkiye'de ilk olma özelliğini taşımaktadır.

 

2018 ve 2019'da Türk Cumhuriyetlerinde, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Balkanlarda yaptığımız tanıtım ve reklam çalışmaları, ilk kez gerçekleştirdiğimiz BİLYÖS sınavları ve Maarif Vakfı ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 5 binin üzerinde uluslararası öğrenciye ulaşılmış ve sınav sonuçlarına göre 500'ün üzerinde öğrenci üniversitemize kaydını yaptırmıştır. Bu öğrencilerden Türkçe seviyesi yeterli olmayanlar yine üniversitemizde kurduğumuz Türkçe Öğretim Merkezinde 1 yıl Türkçe hazırlık dersi göreceklerdir. Gelecek yıl binin üzerinde uluslararası öğrenciyi üniversitemize kazandırmaya hedeflemekteyiz" dedi.


"Yabancı Diller Yüksekokulumuz kurulmuş bulunmaktadır"


Rektör Taş, eğitim-öğretim alanındaki başarıların sınırlı olmadığı anlatarak, "Geçen yıl burada sözünü ettiğim üniversitemizin uluslararasılaşma hedeflerine ve yabancı dil eğitimine oldukça önemli katkılar sağlayacak olan Yabancı Diller Yüksekokulumuz kurulmuş bulunmaktadır. Bu yılki kadro yapılanması ile gelecek yıl inşallah bu Yüksekokulumuza da öğrenci almayı ümit ediyorum. Geçen sezon içerisinde Bozüyük Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Yüksekokulu fakülteye dönüştürülmüş ve böylece Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Üniversitemizin 7. ve 8. fakülteleri olmuşlardır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile İletişim Fakültesi tekliflerimiz de YÖK'e sunulmuş durumdadır" dedi.


Konuşmaların sonunda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Bakan Dönmez'e bir hediye takdim etti. Ardından Bakan Fatih Dönmez, Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve rektörün başarılı öğrencilere belgelerinin verilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekinmesiyle program son buldu.