Başkan Tekin ilçemizi ‘Turizm cenneti yapacağız’ dedi.

Başkan Tekin ilçemizi ‘Turizm cenneti yapacağız’ dedi.
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı

Bilecik’in Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, devam eden çalışmalar ile Pazaryeri ilçesi önümüzdeki yıllarda Turizm cenneti yapacağız dedi.

 

 

Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Başkanlık makamına Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen Şerbetçiotu, Pazaryeri Boncuk Fasulyesi ve ilçede son zamanlarda yetiştirilmeye başlanan Pazaryeri çilek’inden oluşan ürünlerin Kınık köyünde yapılan çömleklerden oluşan figürlerini makam odasının önünde sergileyerek tanıtımını yapıyor.

 

 

Sergilenen figürler arasına Pazaryeri Bozası ve Helvasının da yapım aşamasında olduğunu aktaran Başkan Tekin, Pazaryeri ilçemizdeki eşsiz ürünlerin ‘Pazarcık Markası’ altında toplayıp yöresel ürünler olarak tanıtımını yapacağız dedi.

 

 

Pazaryeri ilçesi Turizm cenneti olacak diyen Başkan Tekin, İHA muhabirine yaptı açıklamada, “ Pazaryeri ilçemiz eşsiz doğası ve konumu olarak herkesin günü birlik ve uzun süreli kamp ve piknik yapabileceği güzel bir yer.

 

 

İlçemizde bulunan göletlerimizde çalışmalarımız son hızı ile devam ediyor. Küçükelmalı Tabiat parkımızdaki, kır lokantası, kır evleri, yürüme, bisiklet yolları, yabani hayvan gözetleme kulübeleri, su spor alanları, Karavan kamp alanı, spor kamp alanları 2020 senesinde tamamlayıp ilçe turizmine kazandıracağız.

 

 

Diğer tarafta ise Bozcaarmut göleti, Esere göleti, ve Günyurdu Mustafa Eldemir Baraj göletindeki çalışmalarımıza hız verip oradaki güzellikleri de ilçemize gelen doğa sever misafirlerimizin kullanımına açacağız. Çalışmalar tamamlandığında Pazaryeri ilçemizi Turizm cennetine çevireceğiz” dedi.

 

 

Pazaryeri ilçesindeki Yöresel ürünler hakkında bilgiler veren Başkan Tekin, “Pazaryeri denince akla ilk gelen ilçemizde üretimi yapılan ve tüm Türkiye’nin tadını ve markasını bildiği markalaşmış Pazarcık Bozası ve Pazarcık Helva’mız var.

 

 

Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçemizde yetişen şerbetçiotumuz, şuan için sadece Alkollü içecek mayası bazında tek bir yere pazarlanıyor, fakat şerbetçiotunun çeşitli ürünlerde gıda, kozmetik, ilaç sanayi gibi sektörlerde kullanıldığı biliyoruz. Yapılacak Ar-ge çalışmaları ile şerbetçiotumuzun diğer sektörlere pazarlanması için çalışacağız.

 

 

Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçemizde yetişen diğer ürün ise Tescilli Pazaryeri Boncuk fasulyemiz, Pazaryeri Boncuğu fasulyemiz eşsiz lezzeti ile sadece ilçemizde yetişmekte fakat üretici çiftçilerimiz hasat zamanı toptancıların düşük fiyatları konusunda harcadığı emeğinin karşılığını alamıyor.  

 

 

Pazaryeri Belediyesi olarak Pazaryeri Boncuk fasulyenin pazarlanmasında üretici çiftçilerin Kooperatif veya birlik kurma konusunda üretici çiftçilerimize destek vererek onların ürünlerinin en iyi fiyattan pazarlanmasına destek olacağız. Son birkaç yıldır ilçemizde çiftçilerin çilek üretimi arttı.

 

 

Çiftçilerimizin ürettiği çilekleri ‘Pazaryeri Çileği’ olarak tanıtımını çilek üretiminde Pazaryeri ilçesinin yöresel ürünleri arasında yer almasını sağlayacağız” ifadesinde bulundu.

 

 

İlçede değişik ürünlerin yetiştirilmesi için çiftçilerimizin her zaman yanındayız, diyen Başkan Tekin, “Pazaryeri ilçemiz konumu ve coğrafi yapısı olarak çok verimli arazilere sahip.

 

 

İl Tarım müdürlüğü ve İlçe Tarım müdürlüğü ile çalışmalar gerçekleştirip ilçemizin coğrafi yapısına göre araştırmalar bulunarak çiftçilerimizi alternatif başka ürünler yetiştirmeye teşvikte bulunacağız.

 

 

Yapılacak bu çalışmada verimi çok olan ilçemizin yöresel ürünlerine yenilerini ekleyeceğiz ve çiftçilerimize alternatif üretim ile kazanç kapısı sağlayacağız” dedi.

 

 

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri ilçemizde açılacak kurslar ile tekrar yaşatarak ilçe ekonomisine kazandıracağız, diyen Başkan Tekin, “ilçemizde eskiden vatandaşlarımızın geçim kaynağı olup ta şu an yapılamayan meslekler var.

 

 

Gerekli çalışmaları yapıp unutulmaya yüz tutmuş meslekleri tekrar ilçe ekonomisine kazandıracağız. Pazaryeri ilçemizde daha önce sadece hanımlar için açılan kurlarımızı genişletip ilçemizdeki herkesi meslek sahibi yapacağız.

 

 

Açılması planladığımız kurslar arasında kilim, halı dokuma, el sanatları, çömlekçilik gibi meslekler bulunuyor yapılan çalışmaları vatandaşlardan gelen istekler doğrultusunda genişleteceğiz” dedi.  

 

 

Yeni yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız, diyen Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “ilçemiz iş sahası yetersiz olduğu için sürekli göç veren bir ilçe. Pazaryeri ilçemiz konumu olarak İstanbul’a, Eskişehir’e Bursa’ya Ankara’ya çok yakın, Organize Sanayi bölgemizde yatırım yapacak yatırımcı, girişimci iş adamlarına Pazaryeri Belediyesi olarak yapacakları çalışmalarda her türlü kolaylığı sağlayacağız.

 

 

Yaptığımız görüşmelerden hep olumlu cevap alıyoruz ve görüşmeler sonuç vermeye başladı. Organize Sanayi bölgemizde yatırım yapacak yatırımcı, girişimci iş adamlarına Pazaryeri Belediyesi olarak yapacakları çalışmalarda her türlü kolaylığı sağlıyoruz.

 

 

 İnşallah önümüzdeki yıllarda Pazaryeri ilçemiz yeni açılacak işyerleri sayesinde göç veren ilçe değil göç alan bir ilçe olacak” dedi.