Başkan Yardımcısı Gürses, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Başkan Yardımcısı Gürses, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e "Mareşal" rütbesi ve "Gazilik" unvanının verildiği 19 Eylül'ün "Gaziler Günü" olarak kabul ve ilan edildiğini hatırlattı.

 

Şanlı Türk tarihinin kahramanlık destanları ile dolu olduğunu belirten Gürses, "Bu kutsal vatan toprakları bizlere şehit ve gazilerimizin emanetidir. Bizler de onların bu kutsal emanetlerini gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz" dedi. 

 

 

Türk milletinin vatanını ve bağımsızlığını korumak için canını seve seve vermesinin düşmanlarının bile takdirine şayan olduğunu ifade eden Başkan yardımcısı Gürses, "Kahraman Türk evlatları dün olduğu gibi bugün de 'ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz' diyerek istiklalini ve istikbalini canı pahasına korumaya devam etmektedir" diye konuştu.

 

Dünya tarihinin gördüğü en büyük destanların kahramanı olan şehit ve gazilerin Türk milletinin övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Gürses, "Kahramanlıkları ve fedakarlıklarıyla örnek olan vatan evlatlarını asla unutmayacak, onların emanetlerine sonsuza kadar sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

 

Türk milletinin sahip olduğu milli ve manevi tüm değerlerini, kahraman şehit ve gazilerine borçlu olduğunu ifade eden Gürses, şunları kaydetti: "Bu vesileyle her karesini kanlarıyla vatan yapılmış bu topraklarda geçmişten bugüne  milletimizin bağımsızlığı için mücadele etmiş, tüm şehit ve  ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise minnet ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyorum” dedi.