Dolandırılmayın

Dolandırılmayın

Son günlerde Sosyal Medya sitelerinden E-Devlet logolu sahte web siteleri Reklamlarını arttı.

Sosyal Medya Sitelerinden verdikleri Sponsorlu Reklamlar ile Vatandaşları ağlarına düşürüp kredi kartı bilgilerini çalıyorlar.

 

“Tüm kartlarıdan alınan kesintileriniz iadeleri, alınan 4553 sayılı resmi karar ile vatandaşlara geri veriliyor. ladeleri almak için son başvuru tarihi 24 Eylül 2019 tıklayıp başvurun

 

Başlığı adı altında verilen Sponsorlu Bağlantılar için açıklamada Bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sosyal medya kullanıcılarının Kredi kartı bilgilerini istemesi

masum olmadığını duyurdu. BTK'dan yapılan açıklamada şu uyarılara yer verildi: "Siber korsanlar da boş durmuyorlar haliyle.

 

Oturdukları yerden, sizin bir tıklama hamleniz ile bankadaki paranızı ruhunuz duymadan kendi hesaplarına geçiriyorlar. Son dönemlerde sosyal paylaşım ağlarında artan banka dolandırıcılığı olaylarında siber korsanlar çeşitli yollarla kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Son dönemde yaygınlaşan bu dolandırıcılık türünde, sosyal medyanın sunduğu sponsorlu yayınlar özelliği kullanılıyor.

 

Bu oldukça tehlikeli ve kapsama alanı geniş olan dolandırıcılık yöntemi ile bankaların ve Resmi kuruluşların logolarını, kullandıkları sloganları gerçeğinden ayırt etmek oldukça zorlaşıyor. Bu yüzden, sponsorlu banka reklamlarından ve Resmi Kurum Reklamlarından, şok kampanyalardan, Kredi Kartı Aidat iadesi, para-hediye-ödül kazanmayı vadeden bağlantılardan, sitelerden, oyunlardan uzak durulmalıdır.

 

Sosyal medya bu tip dolandırıcılık faaliyetleri için biçilmiş bir kaftan gibidir. Sosyal medya, bankaların reklamları vasıtasıyla yarışma, hediye-ödül kazanma mecrası asla değildir. Sosyal medyada karşılaşılan reklamları, linkleri tıklayarak bankacılık işlemleri kesinlikle yapılmamalıdır. Genellikle e-posta ve linkler aracılığıyla bedava veya çok cazip fiyatlarla teklif edilen ürün, hizmet, reklam ve kampanyalar birer tuzaktır" diye duyurdu.