Hobi olarak başladı Talebe yetişemiyor.

Hobi olarak başladı Talebe yetişemiyor.
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı
Zekiye TEKİN Pazaryeri Belediye Başkanı

Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde hobi olarak başladığı akvaryum karidesi yetiştiriciliğine talep gelince Türkiye’ye pazarlamaya başladı.

 

Kınık köyünde ARGE çalışması yapan Göksel İssi yetiştirmeye başladığı Karidesleri sosyal medya hesabından paylaşmaya başlayınca herkesin ilgi odağı olarak yetiştirdiği karidesleri Türkiye’nin her bölgesine yolladığını belirtti.

 

Evindeki akvaryumda hobi amaçlı karides bakmaya başlayan Göksel İssi,  daha sonra evinin bahçesinde eski buzdolaplarından kendisine ARGE merkezi kurarak Karidesleri kendi imkanları ile üretmeye başladı.  

 

Türkiye’nin iklimine göre akvaryum Karideslerinin Akdeniz Bölgesinde Antalya civarında üretimi gerçekleştiğinin bilgisini veren Göksel İssi Marmara Bölgesinde ve Bilecik ilinde bu tür çalışmayı gerçekleştiren hiç kimse olmadığını beyan etti. 

 

Göksel İssi İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “ evde hobi olarak başladığım karides yetiştiriciliği benim için daha sonra güzel talepler geldi farklı tür ve farklı özelliklerdeki karideslerle ilgili yaklaşık altı ay yedi ay gibi araştırma yaptım nasıl olur nasıl üretebilirim su şartları iletkenlik değerleri gibi araştırmalardan sonra neocaridina türleri ile başladım.

 

Kiraz karides, Bloody mary, sarı ateş, mavi melek gibi talep artınca Türkiye genelinde güzel istekler de gelince sosyal medya üzeriden paylaşım yaparak bilgi eksikliğimi tamamladım oradan güzel yardımlar alarak kendimi geliştirdim. 

 

Talepler yoğun olunca eski buzdolaplarından Kınık köyünde bir ARGE merkezi kurmaya karar verdim şu an için güzel gidiyor her şey yolunda buradaki çalışmalardan verim alırsam diğer türler ile ilgi ARGE merkezimi büyüterek hedefim Türkiye ve Dünya çapına açılmak” ifadesinde bulundu.