İl Tarım Müdürü Okul Kantinlerini denetledi

İl Tarım Müdürü Okul Kantinlerini denetledi

Bilecik İl Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş ve Gıda Kontrol Görevlileri ile birlikte Okul Kantinlerini denetledi.

 

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte Bilecik’te bulunan ilk ve orta öğretim ve liselerin kantinlerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlilerince denetim ve kontroller yapılmaya başlandı.

 

Gıda kontrolörleri ile denetimlerine katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, denetimler ile ilgili yaptığı açıklamada,

 

“Denetimler Yıl Boyu Sürecek”


“Bu sene Okullarda birer öğrencimizi seçerek onları Gıda Denetçiliği konusunda bilgilendireceğiz. Bu öğrencilerimizde arkadaşlarına bu bilgileri aktaracak ve böylece her okulumuzda gönüllü gıda denetçilerimiz olmuş olacak.

 

Yıl boyu rutin olarak devam eden gıda denetimlerimiz, 2019- 2020 yılı öğretim yılında da aralıksız olarak devam edecektir.

 

Okullarımızın kantin ve yemekhaneleri, İl ve İlçe Müdürlüğümüz ekipleri tarafından düzenli olarak devam edecek olup, Çocuklarımızın bütün okullarda hijyenik ve sağlıklı ürünleri tüketmesi için bütün gücümüzle çalışıyoruz ve bu konuda asla taviz vermeyeceğiz.


Denetimlerimizde hijyen koşulları, çalışanların hijyen sertifikaları, gıdaların saklama, pişirme ve sunum koşullarını denetleyip aynı zamanda gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmede bulunuyoruz.

 

Unutmayalım ki çocuklarımız bir milletin geleceği, yarınlara bırakabildiğimiz yegâne mirasımızdır. Her birimiz üzerimize düşeni ehemmiyetle yapmak mecburiyetindeyiz.

 

Ayrıca; Bakanlığımız 2018-2022 Stratejik Planı kapsamında, "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda İl Müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından öğrencilere “Okullarda Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsraf” konusunda eğitimler düzenlendi. Eğitimlerimizde; güvenilir gıda, hijyen, gıda hijyeni, gıda zehirlenmeleri, Alo 174 Gıda Hattı, gıda kayıpları ve israf ile Gıdanı Koru Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Eğitimlerimiz Okullarımızda yıl boyunca devam edecektir. Bu bağlamda Öğrencilerimizinde mümkün olduğunca aldıkları ürünlerin etiket bilgilerine ve muhafaza koşullarına dikkat etmeleri, gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini Bakanlığımızın Alo Gıda 174 Hattı’na bildirmeleri vatandaşlık görevidir. Tarladan sofraya güvenli, hijyenik ve sağlıklı gıda tüketen çocuklarımız, başarılarla dolu geçen bir eğitim öğretim yılımız olmasını temenni ederim. “dedi.