Kınıklı kadınlardan dayanışma örneği.

Kınıklı  kadınlardan dayanışma örneği.

Pazaryeri ilçesine Bağlı Kınık Köyünde ikamet eden kadınlar, birlikte hazırladıkları aşureyi gelen misafirlere dağıtarak dayanışma ve paylaşmanın önemine dikkat çekti.

 

Kınık Köyünde bir evin bahçesinde toplanan köyün hanımları dün geceden beri hep birlikte çalışarak hazırladıkları Aşure’yi Bu gün Köy Camiinde öğle namazı okunan Mevlid-i şerif sonrası Köy halkına ve köye gelen misafirlere dağıttılar.

 

 

Kınık Köyünde Aşure ikramında Köylü Hanımlar adına konuşma yapan Fevziye Kubat,

 

“ Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

 

Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

 

Kültürel geçmişimizin bu en güzel geleneklerinden birini yaşatmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu mübarek ayın Köyümüze ve ülkemize huzur, birliktelik ve hayırlar getirmesini diliyorum.

 

Bu günün düzenlenmesinde dün geceden beri köyümüzdeki bütün hanımlara yardımları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Kınık Köyündeki hanımlar aşure gününde, aşure dağıtarak, hem Muharrem ayının, hem de birlik, dayanışma ve paylaşma duygularının önemine dikkat çektiler.

 

Kınık Köyündeki Aşure ikramında Köylü Hanımların düzenlemiş olduğu Aşure etkinliğinde Hanımlara, Köy Halkı, Köy Muhtarı ve Kınıkspor yönetimi katkıda bulunarak destek oldular.