Pazaryeri denilince.

Pazaryeri denilince.

‘Türkiye’nin ilk Otobüs Firmas─▒ Pazaryeri ilçemizde kuruldu’

 

Kamil Koç 1926 y─▒l─▒nda Türkiye'nin ilk otobüs firmas─▒n─▒ kurar ve Pazaryeri Karaköy Bilecik Bursa Aras─▒nda yolcu ta┼č─▒maya ba┼člar. 1901 Pazaryeri Do─čumlu olan Kamil Koç, 1975 y─▒l─▒nda vefat etmi┼č Rahmetli Kamil Koç’un Ailesi Pazaryeri ilçesine Hat─▒ra olarak ilçe Meydan─▒na bir park yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

 

 

 

‘┼×erbetçi otu Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçesinde yeti┼čiyor’

 

Türkiye’de ilk ┼čerbetçiotu denemeleri 1930’lu y─▒llar ile ikinci dünya sava┼č─▒ y─▒llar─▒nda ba┼člam─▒┼čt─▒r. Fakat bu denemeler sonuçsuz kal─▒nca, 1955 y─▒l─▒nda Bilecik ilinin de içerisinde bulundu─ču birkaç ilde Tar─▒m Bakanl─▒─č─▒ bünyesinde denemeler tekrar ba┼člat─▒lm─▒┼čt─▒r. En iyi sonuçlar─▒n Bilecik’in Pazaryeri ilçesi ve çevresinden al─▒nmas─▒ sebebiyle 1965 y─▒l─▒ndan beri Türkiye’de sadece bu ilde ┼čerbetçiotu tar─▒m─▒ yap─▒lmaktad─▒r.  Dünya’da ve Türkiye’de bira üretiminin en önemli maddelerinden biri olan ┼čerbetçiotu,  kozala─č─▒nda bulunan baz─▒ kimyasallar sayesinde biraya ac─▒l─▒k, aroma ve muhafaza özellikleri kazand─▒rmaktad─▒r.

 

 

‘Tescilli Pazaryeri Boncuk Fasulyesi’

 

Pazaryeri ilçesinde yeti┼čen ve "Pazaryeri boncu─ču" olarak sat─▒┼ča sunulan k─▒lç─▒ks─▒z ve d─▒┼č yüzeyi parlak fasulyedir. Pazaryeri'nde yakla┼č─▒k bin 800 dekar alanda ekimi yap─▒lan ve ilçenin yükseklik  rak─▒m─▒ 810 m olup fasulyenin yüksek rak─▒mda ve dü┼čük hava s─▒cakl─▒─č─▒na sahip bölgede yeti┼čmesi ayr─▒ bir lezzet katmaktad─▒r.  Nisan-May─▒s aylar─▒nda ekimine ba┼član─▒rken, Tescilli Pazaryeri Boncuk Fasulyesinin 15-20 gün içinde iplenmesi yap─▒l─▒yor. Temmuz ay─▒n─▒n 20’sinden sonra hasad─▒na ba┼član─▒lan fasulye, pazar piyasas─▒ olarak özellikle ─░stanbul’a gönderilmekte, bununla birlikte Bursa ve Eski┼čehir illerine de pazarlanmaktad─▒r.

 

 

‘Boza ve Helva’

 

Pazaryeri denilince akla ilk gelen tabi ki e┼čsiz tad─▒ ve lezzeti ile Pazarc─▒k Bozas─▒ geliyor.

Pazaryeri ilçesinde boza n─▒n tarihi 1936 y─▒l─▒na dayan─▒r. 1986 y─▒l─▒nda Pazaryeri ilçesinde Boza imalat─▒ yapan ve Türkiye Pazar─▒na aç─▒lan Soydan Boza "Pazarc─▒k Soydan Bozas─▒" olarak marka tescili yapt─▒rm─▒┼č ve Pazaryeri ilçesini Boza üretimi ile tan─▒t─▒m─▒na fayda sa─člam─▒┼čt─▒r.

 

Pazaryeri Helvas─▒ Özellikle k─▒┼č aylar─▒nda daha çok tüketilen, insana enerji veren katk─▒s─▒z Pazarc─▒k helvas─▒,  ilçede ku┼čaklard─▒r süren üretimi ile tad─▒ bu günlere gelmi┼čtir.

Susamlar─▒n özel ta┼č de─čirmenlerde ezilip tahin ve beyaz ┼čekerin kar─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒yla haz─▒rlanan

Pazarc─▒k Helvas─▒ Türkiye'nin birçok bölgesinden yo─čun talep görüyor.

 

‘Pazarc─▒k Sucu─ču’

 

 

Anadolu’ya özgü bir kültürdür sucuk. Do─čum yeri her ne kadarda bilinmese Pazaryeri ilçesinde üretilen sucuklar herkesin damak tad─▒na hitap ediyor. Çocuklu─čunda Pazarc─▒k Sucu─čunun tad─▒n─▒ lezzetini unutmayan birçok ki┼čiler vard─▒r. Pazaryeri ─░lçesinde yeti┼čen hayvanlar─▒n etinin, ilçede yeti┼čmi┼č baharatlar ile bulu┼čmas─▒ ve y─▒llara meydan okumu┼č ustalar─▒n i┼člemesi ile essiz lezzetine kavu┼čmaktad─▒r.

 

 

‘K─▒n─▒k Köyü ve Çömlekçilik’

 

Pazaryeri ilçesine ba─čl─▒ K─▒n─▒k köyünde Çömlekçilik yakla┼č─▒k 140 y─▒l öncesine dayanmaktad─▒r.

 

K─▒n─▒k Köyünde ┼×akir ustan─▒n 140 y─▒l önce çamura ┼čekil vermesi ile ba┼člayan Çömlekçilik Köy halk─▒n─▒n geçim kayna─č─▒ olmu┼čtur. K─▒n─▒k Köyünde bulunan çömlek atölyeleri y─▒llard─▒r herkesin ilgi oda─č─▒ olmu┼č yap─▒lan çömlekler ise ilgilerini çekmi┼čtir. Pazaryerinin Çömlekçi köyüne gelen ziyaretçiler ilçe ve köy ekonomisine katk─▒da bulunmaktad─▒r.