Pazaryeri’nin düşman işgalinden kurtuluşu coşku ile kutlandı.

Pazaryeri’nin düşman işgalinden kurtuluşu coşku ile kutlandı.

Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılı ilçede yapılan törenle coşku ile kutlandı.

 

Pazaryeri Hükümet Konağı önünde gerçekleşen törende Atatürk anıtına İlçe Kaymakamı Oray Güven ve Belediye Başkanı Zekiye Tekin’in Çelenk koyması ile başladı yapılan saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile devam ederken, Gerçekleşen törende Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı.

 

 

Halk danslarının ve Mehteran gösterileri ile devam eden tören öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. 

 

 

Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinin 97. Yılı kutlama töreninde konuşma yapan Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin,  

 

“1922 yılında Anadolu da bütün dünyada eşi benzeri görülmemiş bir doğumun sancıları yaşanıyordu.  Bugün, Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta ve karış karış tüm Anadolu’da tutuştuğu, Afyon ovasında 30 Ağustos’ta alevden sele dönüştüğü ,’’ölürsem şehit, kalırsam gazi ‘’diyenlerin, Allah Allah nidalarıyla süngünün üstüne bedenlerini attıkları gündür.

 

 

Bu çağrıyla vatan sevdalıları Amasya'da, Erzurum'da, Sivas'ta ve Ankara’da savundular vatanı  'Ya istiklal ya ölüm! ' Diyerek İnönü’de, Eskişehir’de, Sakarya’da,  perişan ettiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk meclis kürsüsünden seslenerek; efendiler Türkiye’nin kaderi pazarcık Nazifpaşada çözülecektir dedi. Pazarcık efeleri 3 gün oyaladı düşmanı . Pazarcık tam 3 kez yakıldı yıkıldı Ama 5 eylül sabahıyla birlikte kalmadı pazaryeri dağlarında çakallar

Miralay ayıcı arif bey komutasında üç beş yiğit, vurdu! Vuruştu! Temizledi güzel ilçemizi düşmandan.

 

 

 

Ve beş eylül sabahı çektiler Ay yıldız’lı bayrağı göndere inmemek üzere mahşere kadar.. Düşman yenildi.. Bütün dünya şaşırdı. bu nasıl iştir.!Kaçıyordu düşman ser sefil.. Güldü pazaryeri meydanı, güldü yüzbaşı, doğanlar, Güldü Gümüşdere, Nazifpaşa, Şükraniye Ahmetler, güldü tüm Pazaryeri ve Pazaryerliler. Bu destansı mücadelenin haklı gururunu yaşadığımız bu günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi, kurtuluş savaşımızın eşsiz kahramanlarını rahmet ve minnet duyguları ile anıyor hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

Pazaryeri Hükümet Konağı önünde düzenlenen Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97 yılı kutlama törenine Bilecik Milletvekilleri Selim Yağcı, Yaşar Tüzün, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bozüyük Belediye Başkan yardımcısı Ali Şahinoğlu, Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna, il Genel Meclis üyeleri, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, ilçe protokolü, resmi kurum yetkilileri, dernek yöneticileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Hükümet Konağı önündeki program sonrası Kaymakam Güven ve Başkan Tekin, ilçedeki gaziler ile birlikte Pazaryeri Şehitliğine giderek Şehitler için dua okudular.