‘Reklam ve Promosyonlar ile kandırılan tüketicilerimiz’ Hayrettin Sabırlı.

‘Reklam ve Promosyonlar ile kandırılan tüketicilerimiz’ Hayrettin Sabırlı.

Bozüyük ilçesi Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı Sosyal medyada yer alan Sponsorlu reklamlara karşı tüketicileri uyararak insanların fiyatı cazip bularak sipariş verdiğini ancak para verilip alınmayacak bir ürünle karşılaşarak mağdur edildiklerini söyledi.

 

 

 

 Sosyal medyada yer alan yanıltıcı reklamların hedefine ulaşmaması için vatandaşların bunlara ilgi göstermemesi ve sipariş vermemesi konusunda uyarıda bulunan Hayrettin Sabırlı , “Tüketici bu Sponsorlu reklamları güvenli bulup, fiyatı uygun bularak marka ürünler sanıp hemen sipariş verip ödemede bulunuyor. Ancak Sponsorlu reklamda gösterilen, marka ürün değil, kalitesiz ve para verilip alınmayacak bir ürün geliyor” dedi.

 

Bu aşamamadan sonra tüketicinin haklarını araması konusunda yapabileceği çok fazla bir seçeneği bulunmadığını ifade eden Sabırlı , “Çünkü bu Sponsorlu reklamların yer aldığı sosyal medya kuruluşları yurtdışı menşeli oldukları için başvuru olanakları ve hak arama seçenekleri kısıtlı” dedi. Tüketici Hakları Derneği Bozüyük Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı , “Tüketici, örneğin kıyafette çok bilinen bir markanın Sponsorlu reklamını görünce teklif edilen fiyatı sorgulamadan, ucuz bulup, kaçırmamak amacıyla hemen sipariş veriyor.

 

 Ancak gelen Kıyafetin o marka ile alakasının olmadığını eline alınca anlıyor. Fakat bu mağduriyetin giderilmesinin önü tıkalı. Çünkü bu tür dolandıran reklamlar yabancı sosyal medya kanalında yer alıyor. . Sorgulamadan, gerçek fiyatla karşılaştırmadan bu tip reklamlara kanıp sipariş vermeyin” diye konuştu.

 

 

Sıkı Denetime rağmen... Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’nun kurulduğu ilk yıllardan bu yana, yapmış olduğu özverili çalışmaları sonucunda, aldatıcı ve örtülü reklamların sayısında azalmalar olduğunu ve bu görüşlerini bakanlığa da ilettiklerini söyleyen Hayrettin Sabırlı , tüketiciyi reklam yolu ile aldatan firmalara karşı uygulanan durdurma, düzeltme ve para cezalarının Reklam Kurulu’nu tüketiciyi koruyan kuruluşlar arasında ilk sıraya yerleştirdiğini ifade etti.

 

Buna karşın yazılı ve görsel basın ile firmaların web sayfalarında yayınlanan aldatıcı reklamlara getirilen sıkı denetim sonucunda bazı kötü niyetli firma ve kişiler denetimsiz bir alan olarak gördükleri Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya alanlarına yöneldiklerini söyledi.

 

Biz de Başta (TÜDEF) Tüketici Dernekleri Federasyonu ve Federasyonumuzu oluşturan Tüm Tüketici Derneklerimiz ve Tüketici Hakları Derneği Ailemiz olarak Reklam İzleme Komisyonu olarak bu tür reklamları tespit edip Reklam Kurulu’na bildirmeye devam ediyoruz.

 

Reklam Kurulumuz sosyal medya üzerinden reklam yapan bu aldatıcı firmalar ile de çok yoğun bir şekilde mücadelesini sürdürmekte, Facebook’ta yayını kaldıran, linkini kapatan firmaları dahi cezalandırmaktadır.

 

Tüm bu çabalara karşın, bu firmalar birkaç gün yayında kalarak adeta “vur kaç“ usulü ile binlerce tüketiciyi aldatmaya devam etmektedirler.

 

Ülkemizde 45 milyon insanın girdiği bu mecra, ne yazık ki bir mecra kuruluşu olarak görev ve sorumluluğunu yerine getirememekte, yalnızca şikayet üzerine bu tür reklamların yayınlarını ancak birkaç gün sonra silebilmektedir” ifadesini kullandı.