Sokak köpekleri kümese daldı.

Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde aç kalan sokak köpekleri köylü vatandaşın 38 tavuğunu yedi.

 

Kınık köyünde yaşanan olayda aç kalan sokak köpekleri 86 yaşında geçimini yumurta satarak sağlayan Halil Türk’e ait evin bahçesinde yaşandı.

 

 

“Gördüğü manzarayı gözyaşları ile anlattı”

 

Görgü tanıkların beyanına göre Halil Türk’ün tavuk baktığı evinin bahçesinden sesler gelmesi üzerine bahçeye giden komşu Mehmet Gümüştekin, yaklaşık beş, altı tane sokak köpeğinin tavuklara saldırdığını gördü. Köpekleri bahçeden kovalayan komşu durumu hemen Halil Türk’e bildirdi. 38 tane tavuğunun köpekler tarafından öldürülerek yendiğini gören 86 yaşındaki Halil Türk, gözyaşlarına boğuldu. Sokak köpekleri tarafından telef edilen ölü tavuklar köyün çöplüğüne atılarak imha edildi.

 

 

“Sokak Köpekleri daha önce çocuklara saldırmıştı”

 

Tavuklarının köye atılan başıboş köpekler tarafından yenen ve gördüğü manzarayı gözü yaşlar içerisinde anlatan Halil Türk, “ her gün olduğu gibi tavuklarımı evimin bahçesine otlasınlar diye salmıştım. Yaklaşık 5 tane sokak köpeği bahçeme girmişler bahçemden de kümesime girmişler 38 tane tavuğumu yemişler. Tavuklarıma gözüm gibi bakıyorum bir tavuğum yaklaşık dört kilo ve bunların yumurtaları çok büyük ve çift sarılı oluyordu. Böyle verimli bir tavuğu pazarlarda canlı olarak 60 – 70 liraya satıyorlar geçimimi yumurta satarak karşıladığım için çok büyük. Herkes köpeklerini bizim köyümüze atıyor bazı komşularımız ise onlara ekmek verip köyümüze daha çok alıştırıyor. Daha önce bu köpekler köyümüzde birkaç küçük çocuğa saldırmıştı çocuklar bile artık köyde rahat gezemiyor. Kümesimdeki tavukların yumurtalarını satarak evimin ihtiyaçlarını karşılıyordum Pazar harçlığımı çıkartıyordum Allah bereket versin derdim artık tavuklarımın çoğu da öldü geriye kalan canlı  tavuklarımın içerisinde yaralı olanlarda var yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

 

 

“Benimde otuz tavuğumu yemişlerdi”

 

 

Öte yandan Tavukların köpekler tarafından yendiğini gören ve köpekleri kümesten çıkartan Mehmet Gümüştekin ise yaptığı açıklamada, “Gördüğünüz gibi sahipsiz köpekler köyümüzün başına bela oluyor. Geçimini tavukçuluktan sağlayan Halil amcanın tavuklarını yediler geçen ayda benim 30 tane yeni yetişmiş yumurtlamaya başlayan tavuğumu yediler. Bu duruma bir an önce devletimiz kaymakamımız çözüm bulsun bu köpekleri toplasın barınakta baksınlar. Sahipsiz Hayvan aklarını savunanlar gelsinler bak sahipli tavuklar ne hale geldi sahipsiz köpekler yüzünden. Köpekler de can taşıyor fakat tavuklar da can taşıyor en önemlisi insanlara gıda üretiyorlar gıda veriyorlar” dedi.

 

 

“Kınık köyü terk edilmiş sokak köpeklerinden geçilmiyor”

 

 

Kınık köyü halkı ise köylerine atılan köpeklerin daha önce bir sahipleri olduğunu söyleyerek, bu köpekleri zamanla köylerine getirerek atıldığını ifade ederek köyümüz sokak köpeklerinden geçilmiyor dediler.