Yaz aylarında çocuk sağlığına dikkat

Yaz aylarında çocuk sağlığına dikkat

Pazaryeri İlçe Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Zeynep Fatma Erduran yaz aylarında çocuk sağlığına dikkat etmeliyiz dedi.

       Pazaryeri İlçe Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Zeynep Fatma Erduran, Yaz aylarının başlarını yaşadığımız şu günlerde çocukların enfeksiyon, ishal ve güneş çarpmasına daha fazla maruz kaldıklarını belirterek alınacak basit önlemlerle çocukların yaz tatilini sorunsuz sağlıklı bir şekilde atlatabileceğini söyledi.

 

Hemşire Erduran, Sıcak aylarda çocuklarımızın gıda tüketimine açık satılan ürünlerden uzak tutarak düzensiz beslenmenin önüne geçmeliyiz, Sıcaklarda tavuklu gıdaların ve sütlerin çok çabuk bozulması nedeni ile çocuklarımıza taze ürünlerin yedirilmesi gerekmektedir.

 

Yazın sıcak havalarda oyun oynayıp terleyen çocuklarımızın çok su kaybettiklerini belirten Hemşire Erduran, “Çocukların Bol su içerek sulu meyveler tercih edilerek vitamin eksikliği ve susuzluğunu gidermeli. Çocukların, güneş ışınlarından gelen D vitamininden faydalanmalarının önemini vurgulayarak, güneşe çıkılacak saatler konusunda hassas davranılması gerektiğinin belirtti.

 

 Çocuklara Açık renkli kıyafetler giydirerek D vitamininden faydalanmaları için en fazla 5-10 dakika şapka ve gözlük takarak güneşlenmelerine fırsat verebilirsiniz, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi güneş çarpmasına işaret eden belirtileri gözlerseniz vakit kaybetmeden en yakın sağlık merkezine başvurun." İfadelerini kullandı.